Kalkulator kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczne jest pożyczką zaciąganą na zakup lub remont nieruchomości. Zazwyczaj jest on długoterminowy, okres jego spłaty wynosi średnio około 30 lat. Zabezpieczeniem takiego kredytu jest zazwyczaj hipoteka. Zaciągane są na bardzo duże kwoty.

Można go podzielić ze względu na walutę kredytu, jego cel, rodzaj oprocentowania i rodzaj rat kredytu. Kredyt w złotych zaciągany jest w polskiej walucie oraz kredyt walutowy, który zaciągany jest w obcej walucie a jego oprocentowanie zależne jest od oprocentowania kredytu na rynkach międzybankowych dla danej waluty. Na wysokość raty kredytu wpływa nie tylko oprocentowanie, ale także kurs walutowy.

Kredyt hipoteczny udzielany może być także na podstawie oprocentowania. Kredyt w oprocentowaniu stałym przez jakiś czas ma stopę oprocentowania ustaloną przez banki i niezmienną w danym okresie. Przy zmiennym oprocentowaniu kredytu, jego koszty określane są jako suma marży banku i rynkowej stopy procentowej. Kredyt hipoteczny dzieli się także ze względu na cel kredytowania.

Tradycyjny kredyt przeznaczony jest na zakup nieruchomości mieszkalnej. Kredyt budowlano hipoteczny zaciągany jest na finansowanie zakupu nieruchomości od dewelopera lub na budowę domu. Kredyt refinansowy, który przeznaczony jest na spłatę starego kredytu hipotecznego w innym banku. Kredyt konsolidacyjny, to kredyt hipoteczny, który pozwala spłacić kilka kredytów konsumpcyjnych. Ostatnim rodzajem jest pożyczka hipoteczna, której zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości.

Te podstawowe informacje dotyczące kredytów hipotecznych ułatwią korzystanie z kalkulatora kredytowego. Za jego pomocą możemy obliczyć realne koszty kredytu, ale także odszukać najkorzystniejszą ofertę.

By skorzystać z kalkulatora kredytowego wystarczy tylko, w odpowiednie rubryki na stronie internetowej, wprowadzić takie dane, jak cel kredytu, rynek (pierwotny lub wtórny), przedmiot zakupu, wartość nieruchomości, kwota i waluta kredytu, rodzaj raty, okres spłaty kredytu oraz wiek najstarszego kredytobiorcy.