Kalkulator zdolności kredytowej

Zaciągnięcie kredytu jest sprawą wręcz bardzo prostą. Jednak banki, by udzielić kredytu, czy też pożyczki, muszą mieć pewność, że kredytobiorca będzie w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Zdolność kredytobiorcy do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami, zgodnie z terminem i na warunkach określonych w umowie kredytowej, nazywa się zdolnością kredytową.

Bank oblicza ją na podstawie naszych dochodów i liczby członków rodziny. Wpływa ona nie tylko na sam fakt przyznania lub nie kredytu lub pożyczki, ale także na jej wysokość. Powinniśmy realnie spojrzeć na swoje możliwości finansowe, by nie tylko bank udzielił nam kredytu, ale także by późniejsza jego spłata nie doprowadziła do bardzo poważnych problemów finansowych.

W tym celu warto jest skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej. Zasada działania takiego kalkulatora jest niemal identyczna jak w przypadku kalkulatora kredytu samochodowego, czy też pożyczki mieszkaniowej.

W odpowiednich miejscach wystarczy wpisać dane (prawdziwe) i kliknąć przycisk oblicz. Taki kalkulator zdolności kredytowej zawsze wymaga podania wysokości miesięcznych dochodów brutto (także tych z tytułu np. umowy o dzieło), a także stałych obciążeń miesięcznych, czyli wszelkich kosztów stałych ponoszonych w każdym miesiącu. Są to: opłaty związane z użytkowaniem lokalu (czynsz, ale także rachunki), koszty utrzymania (wydatki na żywność, odzież, itp.), składki ubezpieczeniowe (te ponoszone na dodatkowe polisy na życie, ubezpieczenie mieszkania itp.), raty innych kredytów (jeśli takie są spłacane) oraz pozostałe koszty, np. utrzymanie samochodu. Niezbędne jest także podanie oprocentowania w skali roku kredytu, o jaki chcemy się starać, oraz okresu kredytowania w miesiącach. Niektóre kalkulatory wymagają także podania liczby osób w gospodarstwie domowym.

Po wprowadzeniu danych, kalkulator automatycznie określa wysokość stałej rety kredytowej zawierającą spłatę kredytu i odsetek płaconą miesięcznie oraz kwotę, na jaką może być udzielony kredyt.