Raty i koszty pożyczki mieszkaniowej

W momencie, gdy niewiele osób stać na zakup własnego domu lub mieszkania ze zgromadzonych oszczędności, wiele osób udaje się do banków. Na zakup domu lub mieszkania możemy zaciągnąć kredyt hipoteczny, którego gwarantem jest hipoteka na nieruchomości, którą nabywamy lub pożyczka mieszkaniowa.

Pożyczka czy też kredyt mieszkaniowy umożliwia zakup mieszkania, domu, działki budowlanej, budowę domu, remont mieszkania, remont lub przebudowę domu. Tak w przypadku kredytu, jak i pożyczki mieszkaniowej, okres jej spłaty jest stosunkowo długi i, w zależności od banku, może wynosić nawet do 50 lat.

Pożyczka mieszkaniowa bardzo często udzielana jest w zakładach pracy, w ramach funduszu socjalnego. Jest ona znacznie bardziej opłacalna niż tradycyjny kredyt mieszkaniowy, czy też kredyt hipoteczny, który znajduje się w ofercie banków.

Pożyczka mieszkaniowa z funduszu socjalnego zakładu pracy często jest nieoprocentowana lub posiada bardzo niskie oprocentowanie co sprawia, że staje się ona bardzo opłacalna dla pracowników. Wysokość spłaty może praktycznie równać się kwocie pożyczonej lub być niewiele wyższa. Okres spłaty zobowiązania zaciągniętego w zakładzie pracy może wynosić nawet do 20 lat. Maksymalna kwota takiej pożyczki mieszkaniowej uzależniona jest od celu na jaki przeznaczone są pieniądze i od sytuacji uprawnionego. Z tego tytułu na remont mieszkania pracownik może uzyskać kilka tysięcy złotych, a na zakup nawet kilkadziesiąt. Oczywiście nie są to takie kwoty, jakie oferują w ramach pożyczki czy kredytu mieszkaniowego banki, jednak niskie koszty skłaniają wielu pracowników do skorzystania z takiej pomocy finansowej.

Przy wyborze pożyczki mieszkaniowej w banku można skorzystać z pomocy kalkulatora kredytowego. By wyszukać najlepszą ofertę, określa się kwotę kredytu, walutę, a także cel, na jaki chcemy przeznaczyć pożyczone pieniądze. Za pomocą takiego kalkulatora obliczymy także wysokość rat.